Info-Center24

Право, історія та соціологія

Олександр Олесь. «Чари ночі» – перлина інтимної лірики. Мотив краси, кохання й молодості. Експресивне висловлювання патріотичних почуттів у вірші «О слово рідне! Орле скутий!..»

Урок української літератури у 10 класі

Мета

формувати предметні компетентності: знати основне з творчої біографії О. Олеся; розуміти природу символів у його творчості, важливість мови для формування власної ідентичності; аналізувати основні мотиви у творчості; розмірковувати, чому герої не здатні дійти до омріяного, що заважає подолати земні перешкоди на шляху до щастя; висловлювати власну думку про природу людини, її внутрішні боріння й роздвоєність; визначати жанр твору, ключові ознаки символістської поетики);

формувати ключові компетентності:

спілкування державною мовою: володіти всіма видами мовленнєвої діяльності;

соціальну і громадянську: усвідомлювати важливість гармонійного розвитку особистості для самореалізації; презентувати власні ідеї щодо розв’язання питань, порушених у творах; порівнювати особливості розкриття мотивів творів О. Олеся в літературі, музиці;

інформаційну: застосовувати інформаційно-комунікаційні технології (ІКТ) для створення, пошуку, обробки, обміну інформацією

математичну грамотність: уміння застосовувати математичні методи для вирішення прикладних завдань, здатність до розуміння і використання простих математичних моделей, уміння будувати такі моделі для вирішення проблем.

загальнокультурну : виховувати розуміння, що свобода й незалежність особистості є обов’язковою умовою творчості митця; виховувати усвідомлення того, що любов до рідного краю — джерело творчої наснаги; формувати усвідомлення мрії як прагнення людини жити краще, спонуки до активної діяльності; осмислити благородство вчинків, які здійснюються заради щастя людей. 

Словник

Символізм — літературно-мистецький напрям кінця ХІХ — початку XX ст., основоположники якого проголосили основою мистецької творчості символ — таємну ідею, приховану у глибині всіх навколишніх явищ, що її можливо розкрити, збагнути й відобразити за допомогою мистецтва, зокрема музики й поезії.

Лірика інтимна (франц. intime, від intimus — найглибший, потаємний) — умовна назва ліричного твору, в якому провідним є мотив любовної пристрасті і розкривається широкий діапазон душевних переживань, втаємничення заповітної істини, пов’язаної з історією кохання .

Громадянська лірика – це ліричні твори, у яких чільними є соціальні та національні мотиви. Громадянська лірика сприяє формуванню національної свідомості та гідності, утвердженню загальнолюдських цінностей. До громадянської лірики належать також вірші патріотичної тематики.

Обладнання: підручник, портрет О. Олеся, виставка творів О.Олеся; книжкові виставки «Кращі зразки інтимної лірики в українській літературі», «Образ слова в українській літературі», презентація до уроку.

Епіграф   В обіймах з радістю журба.

Одна летить, друга спиня…

І йде між ними боротьба,

і дужчий хто — не знаю я…

Олександр Олесь

 

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Вступна частина

– привітання

– налаштування на урок – оглошення теми, мети, епіграфа уроку (Слайди 1,2)

Слово вчителя. Олександр Олесь (справжнє ім’я — Олександр Іванович Кандиба) перший свій вірш написав, коли йому було 9 років. А всього за сорок років літературної діяльності він створив 11 збірок віршів, більше 20 драм, чимало сатиричних творів, оповідань та фейлетонів. Високо оцінили його творчість Іван Франко, Леся Українка, Іван Нечуй-Левицький, Михайло Коцюбинський. Своїм учителем називав його Павло Тичина. А ще Олеся по праву вважають королем української поезії, основоположником романсової лірики. Понад 80 відомих композиторів поклали його вірші на музику, написавши більше двох сотень музичних творів різних жанрів.

ІІ. Основна частина

  1. Ознайомлення з життєвим шляхом і творчим шляхом письменника (Слайди 3, 4, 5)

Завдання класу : 1.Скласти анкету митця з наступною перевіркою (Слайд 6)

Прізвище, ім’я, по батькові Олександр Іванович Кандиба
Псевдонім
Дата і місце народження
Батьки
Навчання
Родина
Трудова діяльність
Літературна діяльність
Літературний напрям
Дата і місце смерті

2.Пригати відомості про символізм як літературно – мистецький

напрям

  1. Повідомлення учнів.
  • Символізм у творчості О. Олеся (Слайд 7)

Зразком символізму у творчості Олександра Олеся (1878-1844) може слугувати вірш «Айстри», які розцвіли пізньої осені, передчасно загинули від приморозку, а вже наступного дня після їхньої смерті настала тривала тепла погода:

І вгледіли айстри, що вколо – тюрма…

І вгледіли айстри, що жити дарма, –

Схилились і вмерли… І тут, як на сміх,

Засяяло сонце над трупами їх!

Перша збірка поета – «З журбою радість обнялась», яка мала виразну символіку вже в поетиці назви, вийшла друком 1907 р. Михайло Грушевський справедливо наголошував, що ця збірка розірвала піввікове коло наслідування Тараса Шевченка, оживила українську поезію. Олександр Олесь був талановитим музикантом: грав на арфі, лірі, кобзі, «які жили у великій злагоді й приязні з його музою». Леся Українка, як згадував Климент Квітка, ще «по виході першого тому віршів Олеся сказала, що він випередив її як ліричний поет».

1909 р. Олександр Олесь написав драматичний етюд «По дорозі в Казку», дуже близький до драматичних мініатюр визнаного символіста М. Метерлінка. Митець поєднав символістську поетику з неоромантичним змалюванням героя, що засвідчують його «Драматичні етюди» (1914), до яких увійшли такі твори, як «Злотна нитка», «Тихого вечора», «Осінь», «На свій шлях», «При світлі ватри», «Танець життя», у яких також виявилося новаторство Олеся.

Емігрантська доля, туга за Україною, роздуми про особливу роль інтелігенції у житті народу, проблема впливу влади на митця лягли в основу віршів цього поета, коли він вимушено опинився на чужині. Приклад громадянської лірики – вірш «Яка краса – відродження країни». Олександру Олесю належать слова: «Христос воскрес – воскресне Україна!» Це своєрідний «поклик до братів-словян», що породжує літературні перегуки з посланням Тараса Шевченка «І мертвим, і живим…».

  • Дебютна збірка поета – «З журбою радість обнялась» (Слайд 7)

Олександр Олесь почав публікувати твори в 1905 р. в альманасі «Багаття». У 1907 р. поет видає збірку «З журбою радість обнялась», що стала яскравим зразком неоромантичної поезії. У його поезіях знайшла художнє відображення й естетика символізму як одного з напрямів модернізму. Світоглядну означеність поетичної збірки увиразнюють протилежні образи: журба — радість, сльози — сміх, ранок — ніч, летить — спиняє, що розгортають зміст твору від єдності контрастів до їх зіткнення й протиставлення. Модерністське світобачення поета художньо виявилося у контрастах природи і людської долі. Сила контрастів і порівнянь, до яких вдавався поет, дає підстави вважати його символістом. Перша збірка віршів Олександра Олеся відразу принесла йому читацьке визнання. На збірку «З журбою радість обнялась» із захопленням відгукнувся Іван Франко, який назвав Олександра Олеся «майстром віршової форми і легких граціозних пісень», а Микола Лисенко створив музику на тексти віршів: «Айстри», «Сміються, плачуть солов’ї», «Гроза пройшла, зітхнули трави», Кирило Стеценко – на поезію «Сосна», Станіслав Людкевич – «Тайна», Яків Степовий – «Не беріть із зеленого лугу верби…».

Завдання класу : На основі виступів однокласників скласти тези

  теми

«Символізм у ранній творчості Олександра Олеся».

  1. Робота над змістом поезії «Чари ночі»
  • Виразне читання твору (Слайд 8)
  • Повторення відомостей про інтимну лірику(Слайд 9)
  • Ознайомлення з книжковою виставкою «Кращі зразки інтимної лірики в українській літературі»
  • Усне доповнення таблиці. (Слайд 9)
  • Оформлення літературного паспорту твору (Слайд 10)
  • Дослідження. Символічні образи твору (Слайд 11)
  • Романсове втілення поезії. (Слайд 11)
  1. Робота над змістом поезії «О слово рідне! Орле скутий»
  • Виразне читання твору (Слайд 12)
  • Повторення відомостей про громадянську лірику
  • Ознайомлення з книжковою виставкою «Образ слова в українській літературі»

(Слайд 12)

  • Дослідження. Символіка слова в поезії (Слайд 12)
  • Компаративний аналіз творів «О слово рідне! Орле скутий» Олександра Олеся і «Слово, чому ти не твердая криця» Лесі Українки(Слайди 13,14)

ІІІ. Заключна частина

  1. Відповідь на проблемне питання:

Олександр Олесь писав:

В обіймах з радістю журба.

Одна летить, друга спиня…

І йде між ними боротьба,

і дужчий хто — не знаю я…

Хто ж, на вашу думку, дужчий у поезії митця – журба чи радість? Чому?

  1. Домашнє завдання.

Для всіх

* Виконати тести https://naurok.com.ua/test/oleksandr-oles-248145.html

*Вивчити поезію «Чари ночі»

*Написати есе «Журба і радість Олександра Олеся»