Типи організаційних інтервенцій (за методами та причинами)
Щоб організація могла успішно впоратися з виникаючими змінами, консультанту необхідно на різних стадіях роботи з організаційного розвитку використовувати різні методи. Тому необхідно класифікувати численні методи, які консультант може застосовувати в клієнтних організації.
Класифікацію інтервенцій за критерієм об’єкту інтервенції:
- Діагностичні заходи. Це дії по пошуку фактів, спрямовані на встановлення стану системи, статусу проблеми, визначення «ходу справи». Можливі методи ранжуються від проектування інноваційних винаходів (наприклад, зробіть колаж, який відображав би для вас ваше місце в цій організації) до більш традиційних методів збору інформації: інтерв’ю, анкети, використання експертних оцінок, проведення нарад, семінарів і т. д.
- Діяльність з побудови команд. Дії, спрямовані на збільшення ефективності функціонування систем команд. Ці заходи можуть бути пов’язані з рішенням наступних завдань: способи виконання роботи; визначення навичок, необхідних для виконання завдань; розподіл ресурсів; природа і якість взаємозв’язків між членами команди або між членами команди і лідером. Тут також можливий широкий набір заходів. В додаток можна сказати, що дане міркування відноситься до різних типів команд, які можуть існувати в організації, таким як формальні робочі команди, тимчасові команди, орієнтовані на виконання завдань, знову створюються команди і крос-функціональні команди.
- Міжгрупова робота. Дії спрямовані на підвищення ефективності взаємозалежних груп. Фокус цих дій зосереджений на спільній діяльності і на результаті, одержуваному розглядуваними групами як єдиною системою, а не як двома підсистемами.
- Вивчення зворотного зв’язку. Пов’язано і схоже з діагностичними діями і є значною частиною більшості з них. Але вивчення зворотного зв’язку досить важливо саме по собі, навіть в тому випадку, якщо воно використовується окремо. В основі цього методу лежить вивчення інформації, отриманої в процесі активної роботи суб’єктів подачі зворотного зв’язку.
- Освітні та тренінгові заходи. Заходи, спрямовані на поліпшення навичок, здібностей і знань членів організації. Ці дії можуть бути спрямовані на поліпшення технічних навичок для ефективного виконання робочих завдань, так і на поліпшення міжособистісної або соціальної компетентності співробітників.
- Техноструктурні або структурні інтервенції. Це заходи, спрямовані на поліпшення ефективності технічних або структурних одиниць. Вони можуть бути знайдені: а) у процесі експериментування з новими організаційними структурами та оцінки їх ефективності; б) у процесі використання нових способів і наявних технічних ресурсів для вирішення проблем. Ці заходи націлені на поліпшення ефективності організації через зміна таких елементів внутрішнього середовища організації, як зміна завдань, структури і технології.
- Процес консультування. Це заходи, є частиною роботи консультанта, які полягають у тому, щоб допомогти клієнту сприйняти, зрозуміти, що склалася в організації ситуацію і діяти в нею адекватно. Головним чином ця робота пов’язана з такими процесами, як комунікації, рольова структура групи, рішення проблем, прийняття рішень, групові норми та динаміка групи, вплив і влада, керівництво та лідерство, міжгрупова кооперація, змагання і конкуренція.
- Решітка організаційного розвитку (GridOD). Заходи, розроблені і представлені Р. Блейком і Д. Моутон, які запропонували шестифазну модель зміни організації. Ця модель починає роботу з навчання індивідуумів менеджерським навичкам і розвитку їх лідерських здібностей, потім проводяться заходи по поліпшення та розвитку команд, після цього переходять до міжгрупових взаєминам. Більш пізні фази включають корпоративне планування, розвиток тактик виконання планів, і завершується робота фазою оцінки змін в організаційній культурі і визначенням майбутніх напрямів роботи.
- Посередництво. Це дії, що чиняться професійним консультантом (консультант виступає в якості посередника), і спрямовані вони на те, щоб допомогти двом членам організації впоратися з їх міжособистісним конфліктом. Ці дії базуються на знанні конфронтаційних тактик, на розумінні процесів виникнення конфліктів і на знанні методів вирішення конфліктів.
- Репетиторство, навчання та розробка індивідуальних рекомендацій. Це заходи, які проводить консультант або навчені члени організації, працюючи з людьми. Дані заходи спрямовані на те, щоб: а) допомогти їм визначити мету навчання; б) показати, як інші бачать їх поведінку; в) навчити новим способам поведінки, які дозволять їм краще досягти поставлених цілей. Однією з характерних особливостей цього заходу є невербальна зворотній зв’язок, яку люди одержують один від одного. Характерною рисою є також спільне дослідження альтернативних способів поведінки.
- Планування життя і кар’єри. Заходи, проведення яких дозволяє сфокусуватися на цілях власного життя і кар’єри, визначити, що треба зробити для досягнення цих цілей. У процесі даної роботи аналізуються події особистого і професійного життя, обговорюються цілі, розглядаються здібності, які потребують додаткового тренінгу, а також сильні і слабкі сторони людини.
- Заходи по плануванню і розробці структури цілей. До них відносяться дії, які включають теорію і практику планування і постановку цілей, при цьому використовуються моделі прийняття рішень, моделі порівняння ідеальної і реальної організації і т. п. Метою цих дій є поліпшення роботи організації на індивідуальному, груповому та організаційному рівнях.
- Управління стратегією. Дії, які допомагають ключовим фігурам в організації систематично аналізувати основну місію і мета їх організації, вимоги зовнішнього середовища, загрози і можливості і враховувати ці моменти в довгостроковому плануванні. Ці дії дозволяють направити увагу на два важливих моменти: на вплив зовнішнього середовища і майбутнє організації.
- Заходи щодо організаційної трансформації. Дії, що викликають широкомасштабну систему змін; вони є причиною фундаментальних змін у природі організації. В організації змінюється майже все – філософія управління, система винагород, методи роботи, структура організації, місія, цінності та культура. Базою для таких заходів є теорія соціотехнічних систем і відкриті системи планування.
Кожна з груп інтервенцій включає багато заходів і вправ. Вони містять як теоретичний матеріал, так і вивчення реального практичного досвіду.
Інший спосіб класифікувати інтервенції організаційного розвитку, запропонований У. Френчем і С. Беллом, полягає у визначенні головної мети інтервенції, наприклад, індивідуумів, діад і тріад, груп і команд, міжгрупових відносин і організації в цілому.
Деякі інтервенції в цій схемі мають множинне призначення і застосування, тому вони присутні в декількох місцях.